Schiffer András minap megkérdezte fészbúkilag, hogy
Vannak emberek, akik már azzal se mondanak igazat, amit kérdeznek - na Schiffer András pont ilyen. Párhuzamot von két teljesen különböző okságú és természetű politikai jelenség között. Szerencsére az erre kommentelők többsége is azt válaszolta, hogy "sokban", és némelyek rá is mutatnak, hogy az Izraelben épített fal - bár valóban nem túl szimpatikus megoldás - mégis védelmi funkciót lát el, és elég hatékonyan. Elég csak fellapozni a a palesztin öngyilkos merényleteket felsoroló wiki-oldalt - különösképpen a 2000. októbere és 2006. márciusa közötti időszakot, majd a merényletek számának alakulását a fal megépítése után. (Külön tanulságos a merénylőnek küldött gyermekek listája, akiket pláne nehéz lenne egyfajta "palesztin nemzeti ellenállás" dicsőséges mozzanatként elkönyvelni.) Tehát Izraelben a terrorizmus tapintható valóság, nem csupán egy olcsó kampányfogás, amivel a kormánypropaganda el tudja terelni a figyelmet a saját disznóságairól.
Ideig-óráig úgy tűnt: Schiffer András agymenése megkapja méltó jutalmát, ám akkor berobbant a Válasz.hu egy bizonyos Zsuppán Andrással, aki tökösen megvédte a magyar-szerb határzárat, miközben "anélkül, hogy a mérgezett izraeli-palesztin vitába bele akarna bonyolódni", akkora blődségeket állított Izraelről és Palesztináról, hogy én szégyellem magamat, hogy ilyen emberekkel kell majd egy szögesdróton belül élnem.
Zsuppán András a saját mondanivalóját három pontra szedi, ezzel pedig - köszönet neki - lényegesen megkönnyíti tételesen megcáfolhatóságot.
1. Zsuppán András is visszhangozza azt a demagóg butaságot, miszerint Izrael elüldözte volna a földjükről az arabokat. Valószínűleg a nagy elüldözésnek köszönhető, hogy Izrael lakosságának egynegyede ma is arab, akik rendelkeznek állampolgársággal, szavazati joggal, politikai pártokkal, parlamenti képviselőkkel és állami tisztségviselőkkel. Az Izraelben emelt fal nem elüldözötteket tart távol Izraeltől, hanem gyilkos és öngyilkos merénylőket. Az Izrael és Ciszjordánia közötti átkelőpontokon át így is naponta több százezer ciszjordániai lakos jár át Izraelbe és vissza, többek között munkavállalás céljából. Az átkelés és a sorban állás természetesen azoknak is kellemetlen, akik semmivel nem szolgáltak rá a fokozott ellenőrzésre, de amikor olykor-olykor mégis egy felszerelkezett robbantót sikerül így megállítani, az azért mégis megment pár emberéletet.
A bevándorlást összekapcsolni a terrorizmussal nagyon nem szép dolog, tegye ezt akár a "nemzeti konzultáció", akár a kormánypárti online sajtó, akár az ellenzék ellenzékeként működő Schiffer András. Ám Zsuppán András szerint az egyetlen szempont, hogy (szerinte) kinek van köze Európához és Magyarországhoz. Okok, okozatok és tények helyett az egész kérdést egy fajelméleti diskurzusba és élettér-elméletbe helyezi, miközben elfelejti: a Vereckei-szoros előtt a magyaroknak sem volt semmi közük Európához, és ezek szerint még ma se mindegyiknek.
2. Zsuppán András a második pontban rátér Gázára, ami némiképp más tészta, mint Ciszjordánia. Mióta 2005-ben Izrael a teljes zsidó lakossággal együtt kivonult Gázából, az gyakorlatilag önálló államként működik. 2007 óta csakis a Hamasz uralma alatt áll, aminek nem titkolt célja Izrael teljes elpusztítása. A Gáza és Izrael közötti határ tehát valójában egy frontvonal - márpedig nem Izrael tette azzá. Gázát a Hamasz tette gettóvá, ami nem csak zsidókat szeret(ne) mészárolni, de azokat a gázai lakosokat is, akik felemelik a hangjukat a terrorszervezet diktatúrája ellen.
Mellesleg Gáza - az Orbán Viktor által oly nagyra becsült - Egyiptommal is határos, amely ország még szigorúbb falat emelt Gáza elé, és bizonyára szintén nem ok nélkül (mint ahogy már az 1979-es Camp David-i béke során is biztos volt oka, hogy elutasítsa Gáza Egyiptomhoz csatolását). De Gáza még így sincs teljesen körülzárva, hiszen ott a Földközi-tenger, amitől Gáza akár kis nyaralóparadicsom is lehetne, ha a helyi hatalom az adományokat fegyverkezés helyett fejlesztésre költené. Ám Gáza a vizet és a villanyt továbbra is Izraeltől kapja, ingyen és bérmentve, szóval ennyit a gonosz és népirtó Izrael mítoszáról. Ezzel szemben a magyar kormány csupán hazájukból menekülőkkel akar szánt szándékkal kiszúrni és elvenni tőlük az emberhez méltó élet reményét is. Na ez az, ami embertelen és elfogadhatatlan.
3. Izrael olykor lebombázza Gázát? Akkor íme egy kép a lebombázott Gázáról:
(Forrás: nytimes.com - Azok ott a háttérben pedig Izraelre kilőtt rakéták.
De ha ez túl amerikai, akkor íme egy dzsihádista oldal,
ami szintén a tavaly nyári konfliktus alatt közölt egy látképet
az éppen az állítólagos földig rombolás alatt álló Gázavárosról.)
Izrael egyébként nem szokta Gázát lebombázni, hanem célzott támadásokat hajt végre hadi célpontok - rakétakilövő állálások, fegyverraktárak, terroristák búvóhelyei - ellen. A dolog nehézségét az adja, hogy a Hamasz ezeket direkt lakott területekre, lakóházak, iskolák, kórházak alá-mellé-fölé telepíti, a gázai civileket pedig élő pajzsként használja. Az izraeli hadsereg éppen ezért előre értesíti a gázai lakosokat (röpcédulán vagy telefonon), hogy veszélyben vannak és vonuljanak biztonságba - ha már a Hamasz ezt nem teszi, hiszen neki az érdeke éppen az, hogy minél több mártírt gyártson, akiknek a holttesteivel lehet koldulni több adományért, amiből még több fegyvert lehet vásárolni. Főleg a halott kisgyerekek képei jövedelmeznek jól.
Szóval Zsuppán András jól teszi, ha ezeken a képeken elborzad, és némiképp enyhítő körülmény, hogy az Izraelre küldött Hamasz-rakétákat is szóba hozza (ez a hagyományos "anticionista" diskurzusból rendszerint kimarad) - de ha már a kezdeti lépéseket ilyen jól meg tudja tenni, akkor főleg nem kell ezek után erőltetett demagógiába süllyedni, még ha a mai magyar jobboldal szavazóbázisának arra is van igénye.
Közöl egy képet is, amin izraeli óvodások lövöldözőset játszanak, pont ahogy az bármely országban szoktak a gyerekek. Ami viszont elborzasztó, az az, amire a gázai gyerekeket használja a Hamasz (a modellt haláson kívül):
A legvégén Zsuppán András arra csak mellékesen tér ki, hogy ez az ötvenes évek jugofóbiáját idéző szögesdrót nem csak Európát, hanem konkrétan egy történelmi magyar tájegységet: a Bácskát is kettészelné. Az viszont, hogy máshol már állítólag léteznek ilyen kerítések, nem teszi indokolttá, hogy Magyarország is beszálljon ebbe a bizniszbe. A magyar jobboldal máskor arra büszke, hogy olyan unortodox tud lenni, mint senki más - ilyenkor viszont bátran hivatkozik mindenféle délkelet-balkáni példákra. Az meg külön szégyen, hogy az Európai Unió vezetői is évek óta csak tanácstalanul pislognak a kérdésre, az olasz-francia határ két oldalán pedig baloldali, szociáldemokrata kormányok nem tudnak egy emberséges és épkézláb megoldást találni a menekültek elhelyezésére. Tőlük azért mégis mást várna az ember. A Válasz.hu azonban csak hozta a szokásos Szőnyi Szilárd-szintet, míg Schiffer András is bebizonyította: a szélsőbalosodással az LMP már régen megejtette saját kegyelemdöfését, de még ezen is tud nagyokat forgatni.
Számos infóért és forrásért köszönet Gémesi Róbertnek!