Oké, akkor most kicsit komolyabban. A Szuperkedden tizenkét USA-államban, plusz a Csendes-óceáni Amerikai Szamoán döntöttek arról a két nagy párt támogatói, kit szeretnének elnökjelöltnek a novemberi elnökválasztásra. A Demokrata Párt választását egyértelműen Hillary Clinton nyerte, Bernie Sanders csak négy államban tudott győzedelmeskedni: az előző bejegyzésben is említett Minnesotában, ezen kívül Coloradoban, Oklahomában, valamint a saját államában, Vermontban. Ezek közül Minnesota számít nagyobb halnak, a többiek elég kicsike államok, kevés küldöttel. Ellenben Hillary-nak, ahogy arra számítani lehetett, meglettek a déliek: köztük van Arkansas, ahol őt még helyi First Lady-korából is ismerik (Bill Clinton itt volt kormányzó korábban), de legjelentősebb eredmény természetesen Texas. Így az állás most Bernie és Hillary között összesen 11-5, ami meggyőző fölénynek tűnhet, ám ezek között van három állam (Iowa, Nevada és Massachusets), ahol Clinton csak hajszállal nyert. Ha ezek másfelé billentek volna, az állás most 8-8 lenne.
Bernie-nek tehát akkor van esélye még nyerni, ha a maradék államok túlnyomó többségét magáévá teszi, és még akkor sem biztos. A nagy államok közül New York Clinton hazai állama, ott ő a befutó. Az igazán nagy fogás persze Kalifornia lenne mindkettejüknek, de ott is nyilván Hillary az esélyesebb. Bernie-nek inkább a maradék új-angliai és középnyugati államokban lehet még sikere, vagy északnyugaton, bár azok is elég kevés küldöttet hoznak.
Érdekes viszont összevetni azzal, hogy melyik államban élnek demokraták valójában? Itt vegyük alapul a legutóbbi, 2012-es elnökválasztás eredményeit, amit Obama azért tisztességesen megnyert, és vegyük bele a korábban lemeccselt négy államot is. Így számítva már jóval kiegyenlítettebb a verseny: a demokrata államok közül már jóval többen állnak Bernie mellett, míg a déli államokban, ahol most Clinton párton belül tarolt, egyhangú a republikánus fölény. (Az egyik kivétel, vagyis demokrata ÉS hillarysta állam a már említett Massachusets, ami ugyebár elég élesre sikerült, a másik meg Virginia, ami korábban stabil republikánus bázis volt, és Obama után valószínűleg megint az lesz.)
Szóval igenis megalapozottak azok a vélekedések, hogy akkor van több esély egy demokrata győzelemre, ha Sanders lesz a jelölt. Hiszen lehet, hogy összességében több államban győzött eddig Hillary, de ahol valóban több a demokrata szavazó, ott általában Bernie volt a befutó. Jelenleg viszont úgy tűnik: azok a demokraták, akiknek a szavazata (az elektori rendszer miatt) alighanem úgyis el fog veszni, éppen Clintonból csinálnak jelöltet, míg valójában a most Sanders-t támogatók fogják igazán eldönteni az elnök kilétét novemberben - és nem biztos, hogy ők Clintonra is ugyanúgy leszavaznának. Ugyanis sok Sanders-támogató van, akinek a másodlagos preferenciája sokkal inkább a republikánus esélyes Donald Trump, mint Clinton. (Ezt a válasz.hu által nagyon csúnyán - és aligha véletlenül - félrefordított Guadrian-cikk is részben igazolja.)
Meg ez a poszt Bernie Sanders fb-oldalán, ami nyilván részrehajló, de azért jól néz ki.
A Republikánus Pártban most Trump tarolt, de még itt sem dőlt el semmi. Hiszen ahol Trump nyert, a legtöbb helyen csak 30-40 százalék közötti eredménnyel, a szavazatokat összesítve pedig most 34 százalénon áll - tehát egy egységes ellenjelölttel még megverhető - persze ha a többiek el nem totojázzák. A jelenlegi második Ted Cruz, aki Iowa után most másik három államot is szerzett, köztük a saját államát: Texast, ami önmagában sokat nyom a latba. Ezzel majdhogynem eldőlni látszik, kit kéne a Trump-ellenes republikánusoknak támogatniuk - igen ám, de Cruz 28 százaléka mögött ott lohol a floridai Marco Rubio 22 százaléka is, aki szintén nyert magának egy Minnesotát. Egy pár további államban még stabilizálódhat Cruz második helye, amit viszont még Rubio is átvehet - de ha túl sokat várnak, akkor totál Trump visz mindent. (A másik két jelölt-jelölt: Kasich és Carson eléggé le van maradva, de a támogatóik eldönthetik a jelölti vitát, amint lehet stabilan tudni, ki lesz Trump utolsó ellenfele párton belül.)
Nézzük meg itt is, amit a demokratáknál: a republikánus déli államokban leginkább Trump-ot támogatják, ám itt elég erős kivétel a legerősebb bástyájuk, a már említett Texas. Persze itt már annyira nem számít a jelölt személye - hacsak azokkal a donaldistákkal nem számolunk, akik egy Trumptól eltérő repi jelölt, valamint Sanders közül az utóbbit választanák. Akármi is legyen a vége: azt már elmondták sokan sokszor, hogy Trump az életben nem lesz az Egyesült Államok elnöke. Amikor Cruz megnyerte az Iowa-i előválasztást (amit a babona szerint az előválasztások végét is megmutatja), akkor már valóban úgy tűnt, hogy a Trump-mítosznak ennyi volt. Viszont azután új erőre kapott - szóval jó lenne, ha gyorsan kitalálnának ellene valamit, mert az elnökválasztásnak ennél már picit nagyobb tétje lesz.