Karácsony Gergely visszalépésével két miniszterelnök-jelölt-jelölt maradt az ellenzéki előválasztás második fordulójában. Hogy ez az egész előválastás dolgo hogy ment, miben adott felemelő újat és esetleg mi volt a csalódás, azt majd egy másik írásban elemezzük ki. Egyelőre induljunk abból ki, hogy
1.a választópolgár úgyis csak az egyéni képviselőre szavaz, amiből mindenhol megvan az egy közös ellenzéki, a miniszterelnököt majd ők választják meg;
2. nem tudhatjuk, hogy ki mennyire tud tavasszal mozgósítani, és kivel mekkora esély van legyőzni a Fideszt és a NER-t - lehet, hogy mindketten, lehet, hogy egyikük se. Fölösleges azt latolgatni, hogy kinek mennyi esélye van nyerni tavasszal - induljunk ki abból, hogy nem csak jelöltet, hanem sokkal inkább miniszterelnököt keresünk.
Pro Dobrev Klára:
- Van nemzetközi politikai tapasztalata,
- meg hazai is, hiszen a férje mellett is rengeteg minden ragadt rá.
- Alapvetően baloldali-liberális emveket vall, régebb óta és erőteljesebben kiáll a nők, LMBTQ emberek, kisebbségek stb. jogaiért.
- Habár a DK nem tagja az Európai Szocialisták Pártjának (PES), egyértelműen hozzá kötődnek leginkább, az EP-ben is az ő frakciójukban ülnek. (Ez persze lehet, hogy csak nekem előny.)
- Ő lehetne Magyarország első női miniszterelnöke.
- Kontra Dobrev Klára:
- Amikor 2010-ben a Fidesz készült megnyerni a választást, akkor kérdezgették tőlem, hogy mitől vagyok benne biztos, hogy Orbán Viktor önkényuralmat akar építeni, hiszen még kormányra se került? Én meg erre elmondtam, hogy ha valakinek van egy saját pártja, amit egyszemélyi központúan, piramisszerűen, abszolút vaskézzel irányít, akkor egészen biztos, hogy egy ország vezetésében sem vall más elveket. És most itt a DK,, ami szintén egyetlen ember köré épül, aki egyszemélyi központúan, vaskézzel irányítja a pártját. (Gyurcsány Ferenc már az előválasztás első ötletekor bejelentette, hogy ha lesz a DK-nak miniszterelnök-jelöltje, akkor őt csakis Dobrev Klárának fogják hívni. Vajon honnan tudja, hogy a pártja hogyan fog dönteni? - kérdeztem már akkor is álnaivan.)
- Ha ehhez hozzáveszem, hogy most az előválasztás alatt is pont ugyanolyan kommunikációs eszközökkel támadták Karácsonyt, vagy ha olvasgatom a DK-fanatikus hívek kommentjeit (egyáltalán a tény, hogy a DK-nak vannak ilyenjei), egyre inkább az az érzésem, hogy ha Dobrev Klára nyer, az se lesz sokkal másabb, mint most. Kétségkívül más lesz és jobb lesz, de nem annyival, mint amit a demokrácia helyreállítása alatt érteni szeretné(n)k.
- Nem beszélve arról, hogy ahogy 2010-ben is már ismertük régebbről Orbán Viktor kormányzási módszereit, arra is emlékszünk, hogy Gy.F. hogyan nullázta le magát az MSZP-ben. Magához akart ragadni minden hatalmat, ő akart mindent irányítani, kormányzaton és párton belül egyránt. Egyre kevesebbet konzultált másokkal, egyre kevésbé igényelte a mögötte állók egyetértését, amitől végül minden szövetségesét elvesztette, és nem maradt más, mint a távozás, amikor már úgyis mindegy volt. Aztán ugye jött az MSZP-ben a visszatérési kísérlete, majd a DK, amiből számomra nem az derül ki, hogy Gy.F. tanult volna egykori hibájából, sőt. Nagyon remélem, hogy Dobrev Klára más tészta, ugyanis egy széles, hatpárti szövetség hamarabb széteshet alatta, mint annak idején Gy.F. alatt az MSZP. De mivel Dobrev Klára most is a DK jelöltje, ami ugyebár Gy.F. pártja, szerintem joggal gyanakodom. (Meg attól is tartok, hogy ezeknek a konfliktusoknak az lesz a végük, sőt tán céljuk is, hogy a DK bedarálja a szövetségeseit, ahogy annak idején Orbán a kisgazdákat meg a többieket.)
- Pro Dobrev 2:
- Bár mind az elmúlt 30 év, mind az elmúlt egy hét tapasztalatai azt mutatják, hogy ha Magyarországon demokraták demokráciát akarnak csinálni, akkor előbb-utóbb saját magukat gáncsolják ki. Lehet, nekünk tényleg egy abszolutista "felvilágosult zsarnokság" lehet a legjobb, amit kaphatunk.
- Pro Márki-Zay:
- Ő az, aki nem Dobrev Klára.
- Lehet, hogy konzervatív elveket vall, de egy hatpárti koalíciót fog vezetni, és ha akarna se tudna föléjük kerekedni. Szóval amit a pártok közösen kihoznak, ő azt hajtaná végre.
- Kontra Márki-Zay:
- Nincs kormányzati tapasztalata, a politikában newcomer. (Ez persze nem feltétlen hátrány, ahogy 1990-ben se volt az.)
- Nem áll mögötte stabil, önálló erő, ami egy koalíciós konfliktushelyzetben hátulról megtámasztaná.
- Őt amolyan modernkori Medgyessynek látom, aki bátan vállalja szürke eminenciás mivoltát, és kívülállását az Orbán-féle vezérelvűségből (aminek a DK-vonal sokkal inkább ellenpontja) - de aligahnem hasonló véget is érne. Sőt Megyó mögött annak idején legalább ott állt az MSZP, de MZP mögött ki állna? A DK úgy megeszi reggelire az első alkalommal, hogy ihaj. (Szerintem még a tavaszt se várják meg vele.)