"Gyarmatai vérét szívja a brit birodalom,
mégis hogy megroggyant e szép őszi napon!"
(HBB - 6:3)
Skócia népe ma dönti el, hogy független államban akar-e élni, vagy marad-e Nagy-Britannia és Észak Írország Egyesült Királyságának a része. Innen jó pár ezer kilométerről nem én akarom megmondani a Skótoknak, hogy mit szeressenek, de azért szívesen elmesélem, hogy innen Budapestről mit látok belőle.
Természetesen az a helyes, ha egy adott területen élő lakosság többsége dönti el, hogy milyen szervezeti keretek között akar létezni - természetesen amíg ez nem jár az alulmaradt kisebbség elnyomásával és az alapvető emberi-állampolgári, egyéni és kollektív jogok korlátozásával. Skócia esetében ezek a veszélyek nem állnak fenn, mint ahogy a függetlenségét nem Anglia teljes eltörlésére akarja felhasználni, és addig sem rakétázza Newcastle-t vagy Manchestert, mint ahogy... Szóval ha Skócia külön akar válni, akkor tegye nyugodtan, én biztosan nem fogom megakadályozni.
forrás: a Guardian percről percréje
Csak kérdés, hogy van-e értelme? Ma, amikor a határok nélküli Európa korát éljük, lényegében teljesen mindegy, hogy egy Csehországnyi területű (tehát Magyarországnál valamivel kisebb), ötmilliós ország hogy rajzolja át a világtérképet. Így is van saját parlamentje és kormánya, szóval káeurópai szemmel nézve gyakorlatilag már most is teljes függetlenséggel bír. (Vagy nem. Függetlenek-e már a skótok?) Csak egyes közös ügyek kötik Nagy-Britanniához, úgy mint a királyság vagy a brit font - amit a hírek szerint viszont továbbra is megtartanának. Szóval lehet érvelni úgy is, hogy mindezek fényében minek kiválni, meg úgy is, hogy minek együtt maradni?
Az EU-ból és a schengeni zónából kiesnének, de a szoros együttműködés és a szabad ki-be járkálás biztosan nem szűnne meg. A NATO-tagság is odalenne, de a YES - azaz a függetlenség - mellett álló pártok azt nem is bánnák annyira. Csak a nulláról kéne hadsereget és titkosszolgálatot építeni, de őket így se fenyegeti ott semmi katonai veszély. (Meg a függetlenség amúgy se holnaptól kezdődne, szóval egy többségi IGEN esetén is lesz majd elég idejük felkészülni a szuverén államiságra.) A bevétel-kiadás arány alakulásáról különböző álláspontok vannak forgalomban, amikbe nem mennék bele - de ha Skócia a függetlenséggel anyagilag rosszabbul is járna, nyomorgó ország biztos nem lesz belőle.
(oldalsó kép: Nem, ez nem a skóciai szavazólap, hanem még a dél-szudáni, 2011-ből.)
Meg persze a londoni parlamentbe sem küldhetnek majd képviselőket, még azok sem, akik amúgy az együttmaradás mellett állnak. A szakadás mellett ugyanis a Skót Nemzeti Párt (SNP), a Skót Zöld Párt és a Skót Szocialista Párt tört lándzsát (előbbi kettő az Európai Zöld Párt tagjai, utóbbi egy marginális szélsőbalos kispárt), míg az együtt maradás a hagyományos brit pártok skóciai szervezeteit: a Skót Munkáspártot, Skót Konzervatívokat és Skót Liberális Demokratákat terelte egy akolba. Szóval a helyi érdekű pártocskáknak nagy fegyvertény lenne, ha legyőznék a három nagyot, de a világpolitika passzátszelét továbbra is ez utóbbiak fogják fújni.
Amiatt sem kell aggódni, hogy mi lesz a maradék Nagy-Britanniával? Oké, térképen hülyén fog kinézni, hogy van egy ország, ami két szigeten helyezkedik el, de egyiken se teljesen. De valószínűleg a nevét megtartja (Anglia és Wales attól még együtt maradnak), és a zászlóban sem lesz változás: a Union Jack kék háttere, ami Skóciát jelképezi, valószínűleg szintén megmarad. Óriási kiadás lenne ezeken mind változtatni, az angolok meg miért büntetnék magukat a skótok miatt még ezzel is?
forrás: kissé nacionalista, ám információdús tanulmány a brit zászlóról
A skót függetlenség melletti legnyomósabb érv tehát továbbra is a nemzeti büszkeség - ami szintén fontos, mi magyarok ezt nagyon jól tudjuk is, még ha a mi szabadságharcaink nem csupán a lelki komfortérzetért folytak. De örüljünk, hogy van egy hely, ahol nem vívnak véres csatákat a szabadságért, és akármelyik oldal győz, senkinek nem kell félnie egyik hatalomtól sem. Egyszerűen eldöntik, hogy nekik hogy lesz jó. Ha meg már nem úgy, akkor tartanak népszavazást a visszacsatlakozásról is. (Legfeljebb arra majd az angolok mondhatnak nemet, de ez majd a jövő zenéje.)
Egy esetleges többségi igen legfeljebb a többi európai függetlenségi törekvést fogja kicsit fölerősíteni, mint Katalónia, Baszkföld, Korzika.. De nem is kell messze menni: elég, ha csak Észak-Írországra gondolunk. Jó, ott nem a függetlenség lenne a kérdés, hanem a Nagy-Britanniához vagy Írországhoz való tartozás, ami már egészen más színezetet ad a dolognak, nem is mennék bele. Katalónia függetlensége meg egyébként is napirenden van, tán már régebb óta is. A skót referendum az ő ügyükben is szolgálhatna precedensül, de mire az eljut hasonló fázisba, valószínűleg már azt is látni fogjuk, hogy a skótoknak egyáltalán bejött-e a függetlenedősdi? Ehhez azonban előbb látni kell a mai szavazás végeredményét. Este apdét, addig is izgatottan várjuk.
Apdét: